niedziela, 16 września 2012

Wybór zdjęć do kalendarza 2013

Konkurs na zdjęcia do kalendarza portalu o fotografii alternatywnej Alternativephotography.com cieszył się sporym zainteresowaniem.
Swoje prace nadesłało 118 autorów z wielu krajów.
Do kalendarza zostanie wybrane 12 prac; sześć drogą głosowania przez odwiedzających portal, a pozostałe sześć, spośród prac nadesłanych przez autorów wspierających finansowo portal, wybierze specjalne jury.
Głosuje się tylko raz ale zaznaczyć można jednocześnie więcej prac, które nam się spodobają.
Głosowanie potrwa jeszcze kilka dni, do niedzieli 23 września.

Zapraszam do oglądania trzech stron pełnych fotografii w różnych technikach i głosowania

poniedziałek, 10 września 2012

Odgrzewane kotlety

To już równo rok minął od bardzo ciekawego spotkania i wystawy Szlachetny Kolektyw/Edles Kollektiv
W spotkaniu,podczas którego odbyły się wystawa, prezentacje i wykłady, wzięło bezpośredni udział 12 autorów z Niemiec i Polski, a na wystawie były eksponowane prace 20 fotografów.

Myślę, że po roku jaki upłynął, warto przypomnieć atmosferę tamtych dni.
Zdjęcia autorstwa uczestników spotkania.

czwartek, 6 września 2012

Jacek Lalak- "Ostatnie pożegnanie?"

7 września o godz.19 w w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy "Kształt Teraźniejszości" Okręgu Dolnośląskiego ZPAF.
Bardzo interesująca będzie prezentacja Jacka Lalaka:














Niech o swoich pracach powie sam Jacek: „Prezentowany zestaw ‒ Ostatnie pożegnanie? I, II, III ‒ to refleksja nad kondycją klasycznej fotografii srebrowej. Wybór kadru, naświetlanie, wywoływanie przedstawiam symbolicznie na szybach własnoręcznie pokrytych emulsją srebrową. Znak zapytania zachęca odbiorcę, by odpowiedział na to pytanie.
Ja już sobie na nie odpowiedziałem...”

Więcej o Jacku Lalaku i jego prace w Fotoartgallery : Jacek Lalak

Do tematu aktualnej kondycji fotografii pochodzącej sprzed ery "cyfry" chciałbym wkrótce powrócić, prezentując poglądy różnych autorów.

poniedziałek, 3 września 2012

Olbrzym. Projekt "Chrome-Camera"

W szwajcarskiej miejscowości Marly, na terenie firmy Ilford realizowany jest niezwykły projekt pod nazwą "Chrome-Kamera".
We współpracy Ilford-Imaging i niemieckiego fotografa Heino Heimanna zbudowano z profili aluminiowych wykorzystywanych przy budowie scen koncertowych, gigantyczny aparat o długości 6 metrów, wysoki i szeroki na 2,5 metra.
Za pomocą tego aparatu można naświetlać papier Ilfochrom- jedyny papier na świecie do otrzymywania bezpośrednio pozytywowych odbitek.
Aparat wyposażony w specjalny obiektyw, umożliwia otrzymywanie unikatowych obrazów w formacie do 127x230 cm. Papier jest wywoływany na miejscu przez Ilforda. Jakość obrazu odpowiada ostrości i rozdzielczości ludzkiego oka.

"Chrome-Kamera" będzie wynajmowana fotografom do realizacji projektów artystycznych.

Początek budowy aparatu:

sobota, 1 września 2012

Marek Noniewicz-wystawa.

Gorąco polecam wystawę "Zarys Biologii Fantastycznej" Marka Noniewicza w Galerii Obok ZPAF, na której autor przedstawi prace wykonane w technikach alternatywnych (m.in.papiery solne).

Z katalogu wystawy:

"...W Zarysie biologii fantastycznej (2010) motyw biologizmu ujawnia się w pełni. Poprzez zabawę biologią i fotografią, artysta wciąga widza w pewną grę.
Czyste kompozycje, gdzie zwierzęta wyraźnie odcięte są od bezpostaciowego tła, dają wrażenie rejestracji pewnego stanu rzeczy. Coś jak rysunek w podręczniku biologii, odnotowanie faktu istnienia. Symetria i harmonia.
Dlatego na pierwszy rzut oka nie zauważamy żadnych anomalii w budowie zwierząt. Jednak, kiedy przyjrzymy się bliżej, dostrzegamy pewne anatomiczne dziwności. Z odwłoka pająka wyrastają niewielkie skrzydła, a motyl okazuje się uskrzydloną rybą.
Jest coś drapieżnego w tych pracach. Osa, niczym zły omen, wisi nad pięknym, niemalże nierzeczywistym krajobrazem; pająka tylko krok dzieli od bezbronnej ofiary. W innej pracy artysta odwołuje się do motywu swastyki, która zważywszy na swe konotacje, budzi dość sprzeczne odczucia. W jego ujęciu ofiara i drapieżca łączą się w konstrukcji symbolu. Misternie skomponowane szczątki zwierzęce przywodzą na myśl motyw vanitas.
W pracach Noniewicza spotykają się kruchość i delikatność z efemerycznością. Piękno zostaje zestawione z przemijaniem. W ten oto sposób, z pozoru zwyczajna, zabawa formą okazuje się misternie skomponowanym obrazem śmierci. „W nieodległej przyszłości gdy ziemia zacznie ponownie kopulować ze sobą od północnego do południowego bieguna…. Nowe formy, pożyteczne i wspaniałe w tymże stopniu, w jakim twory okresu ubiegłego były złośliwe, odnowią urządzanie naszej planety.”
Tylko czekać…

Łukasz Karol Orlik"