piątek, 5 kwietnia 2013

IMAGO 1:1 - największy na świecie przenośny aparat fotograficzny

W 1970 roku fizyk Werner Kraus i artysta Erhard Hößle zbudowali aparat naprawdę wielkoformatowy.
Ich aparat IMAGO 1:1 miał wymiary 7 x 4 x 3 metry.
Wykonywano nim przede wszystkim reprodukcje rysunków i planów architektonicznych. Rozwój technik drukarskich spowodował upadek tego projektu w 1980 roku.

W 2004 roku Susanna Kraus, córka Wernera Krausa, przypadkowo odnalazła w domu plany i zdjęcia aparatu. Odszukała aparat i z pomocą dwóch synów doprowadziła do reaktywacji IMAGO.
Aparat umożliwia wykonywanie zdjęć bez negatywu, w skali 1:1 bezpośrednio na specjalnym papierze fotograficznym w formacie 60x200 cm.
Inaczej niż przy zwykłej obróbce papierów czarno-białych gdzie obraz naświetlany jest przez negatyw, w tym przypadku wykorzystuje się specjalne srebrowo-żelatynowe papiery- odwrotki, na których od razu, bez naświetlania przez negatyw uzyskuje się pozytywowy obraz.
Taki sposób otrzymywania obrazu sprawia, że "imagogram"jest unikatem. Po dziesięciu minutach od wykonania zdjęcia możesz mieć swój wyjątkowy autoportret.
Po ponownym uruchomieniu aparatu, od 2006 roku papier jest produkowany przez szwajcarską firmę Ilford i od 2008 roku przez angielską Harman Technology.
Obecnie aparat znajduje się w Berlinie, czasem jest składany i wyrusza w podróż po świecie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza