piątek, 28 marca 2014

Piotr Pietryga-ambrotypie

O ambrotypii zamieściłem już na tym blogu kilka tekstów i ciekawych filmów. Tym razem chciałem pokazać prace młodego polskiego autora specjalizującego się w tej technice.
Do 13 kwietnia w galerii 2PiR w Poznaniu można obejrzeć ciekawą wystawę blisko sześćdziesięciu ambrotypów wykonanych przez Piotra Pietrygę.
Często autorzy uważają, że sam fakt wykonania zdjęcia w tej technice nobilituje ich prace. W przypadku Piotra można powiedzieć o w pełni świadomym wykorzystywaniu tego medium i niezwykle interesujących efektach jego pracy.
Jak mi powiedział, inspiracją jego pełnych tajemniczości i niezwykłego uroku zdjęć były prace Sarah Moon.

Na wystawie można obejrzeć nie tylko ambrotypy wykonane klasyczna metodą, ale także kilkanaście prac w autorskiej technice Collodion Print. Technika ta łączy negatyw klasyczny lub cyfrowy z techniką mokrego kolodionu, umożliwiając wykonywanie kilku ambrotypów z tego samego negatywu. "Ambrotypowi" puryści mogą kręcić nosem ale to przecież fotografia alternatywna i twórcze rozwinięcie metody. Ja jestem za.
Autor jest laureatem Grand Prix konkursu REMIS - XIX Biennale Fotografii w Technikach Fotograficznych i Cyfrowym Przetwarzaniu Obrazu.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza