piątek, 22 maja 2015

Ferrotypia na Sundance Film Festival

Sundance Film Festival (Festiwal Filmowy w Sundance) – jest największym festiwalem filmów niezależnych w USA. Od trzech lat festiwalowe gwiazdy fotografowała Victoria Will wykorzystując do tego celu lustrzanki cyfrowe.
W tym roku postanowiła radykalnie zmienić technikę i wykonać fotografie aktorów w technice ferrotypii używając do tego celu aparatów wielkoformatowych Graflex Super D i Sinar.
Graflex Super D

Technika ferrotypii to "mokry kolodion" wykonywany na polakierowanych na czarno metalowych płytkach(aluminiowych, stalowych, miedzianych).
Więcej na ten temat pisałem we wcześniejszych postach.
Techniki mokrego kolodionu, ze względu na niską czułość emulsji, wymagają długich czasów naświetlania, często rzędu kilku minut przy świetle dziennym.
Victoria Will rozwiązała ten problem wykorzystując najnowocześniejszą technikę czyli lampy błyskowe.
Żeby światło miało siłę światła słonecznego musiała użyć do tego celu czterech generatorów studyjnego światła błyskowego Profoto Pro-8 o łącznej mocy 9 600 Ws (myślę, że po takim błysku, filmowe gwiazdy zobaczyły gwiazdy
w swoich oczach :)). Wykorzystując dwie głowice, jedną z założonym softboxem, drugą z nakładką "Beauty Dish", skróciła czas ekspozycji do ułamków sekund.

Efekty z sesji zdjęciowej i film z backstage'u można obejrzeć poniżej.


Tekst i zdjęcia na podstawie Profoto Blog.

1 komentarz: