czwartek, 18 kwietnia 2013

Dagerotypia

Postanowiłem przedstawić, z pomocą filmów, rozwój różnych technik fotograficznych.

Na początek oczywiście dagerotypia.
19 sierpnia 1839 roku w Akademii Nauk i Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu udostępniono światu proces fotograficzny- dagerotypię, nazwany tak od nazwiska jednego z wynalazców-Luis Jacques Mande Daguerre (drugim był zmarły wcześniej, jego wspólnik Józef Nicefor Niepce).
W tym pierwszym procesie fotograficznym, obraz powstawał na wypolerowanej na lustrzany połysk, miedzianej,pokrytej srebrem płytce i uczulonej na światło parami jodu.
Tuż przed zdjęciem wkładano wypolerowaną blaszkę do specjalnej skrzynki w której osiadanie par jodu trwało do 30 minut. Po naświetleniu utajony obraz wywoływano w parach rtęci, tworząc pozytywowy obraz.
W wyniku tego procesu otrzymywano unikalny, odwrócony stronami, monochromatyczny, o bardzo wysokiej rozdzielczości i znakomitym oddaniu szczegółów obraz.
Dagerotyp jest zdjęciem unikatowym, bardzo delikatnym, który łatwo ulegał uszodzeniom i dlatego umieszczano go pod szkłem i zamykano w etui. Dagerotypy ze względu na bardzo niską czułość trzeba było naświetlać nawet kilkadziesiąt minut.
Sam proces można prześledzić oglądając znakomicie zrealizowany przez Museu del Cinema (Girona, Hiszpania), animowany film o dagerotypii:i drugi film zrealizowany przez J. Paul Getty Museum

.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz