czwartek, 17 czerwca 2010

Nadchodzi lato


W końcu się doczekaliśmy. Coraz cieplej, coraz więcej słońca, nadchodzi czas wakacji i urlopów.
Słońce, woda, owoce, kwiaty, odrobina alkoholu... czy to przepis na romantyczne wakacje? Z pewnością tak, ale te elementy są także składnikami niezwykłego procesu fotograficznego.
Sir John Wiliam Herschel analizował wpływ promieniowania światła na emulsje wykonane z płatków kwiatów i soku z owoców. Te badania doprowadziły go do opisania Anthotypii.
Anthotypia (od greckiego słowa anthos -kwiat), mówiąc najkrócej, to sposób tworzenia obrazów z bezpośrednim wykorzystaniem roślin prosto z ogrodu.
Ten od dawna zapomniany proces jest bardzo prosty, przyjemny i łatwy w wykonaniu.
Emulsja światłoczuła jest wykonana z wrażliwych na światło części roślin - z soku z owoców, warzyw lub z rozgniecionych płatków kwiatów.
Kartkę papieru akwarelowego powlekamy sokiem z roślin, a następnie suszymy.
Na papier kładziemy stykowo pozytyw lub inny przedmiot (np. liść), wkładamy do kopioramy,a następnie wystawiamy na bezpośrednie działanie słońca. Promieniowanie UV wybiela pigment zawarty w soku, pozostawiając ciemny obraz w miejscach osłoniętych przez pozytyw lub przedmiot.

Do wykonania naszych anthotypii wykorzystajmy jeżyny, płatki kwiatów fiołka, róży, irysów, maków, sok z buraków, kapusty itp. Można spróbować z czerwonym winem, ale może lepiej je wypić. Nasza fantazja w doborze produktów nie powinna ograniczać się tylko do ogrodu. Wybierzmy się do lasu, na łąki i tam przy okazji spaceru zbierajmy składniki, a po powrocie do domu – eksperymentujmy.

Niestety, tak jak romantyczne wakacje nie trwają wiecznie tak i obrazy wykonane tą techniką nie są utrwalane. Jeśli będziemy je eksponować przy świetle dziennym to z czasem zupełnie zanikną.

Trochę szkoda.....

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz