środa, 9 września 2015

Światowy Dzień Cyjanotypii - cyjanotypowe flagi modlitewnePierwszy Światowy Dzień Cyjanotypii przypada 19 września 2015 r.
Ponieważ jest to pierwsze takie działanie dlatego prace cyjanotypowe można przygotowywać przez cały wrzesień. Organizatorzy wybrali, jako motyw przewodni projekt cyjanotypowych flag modlitewnych (czyli cyjanotypia na tkaninie).
Na podstawie Wikipedii :"Flagi modlitewne – w bön i buddyzmie tybetańskim prostokątne kolorowe kawałki tkaniny, rozwieszane w widocznych miejscach, mające znaczenie rytualne w obydwu tradycjach. W bön nie są zapisane, mają na celu rytualne oczyszczenie okolicy, niekiedy wykorzystywane są w obrzędach leczniczych. Zwyczaj rozwieszania flag modlitewnych, zapisanych tekstami sutr, został przejęty przez buddyzm tybetański, lecz nie jest znany w tradycjach buddyjskich innych krajów.

Cyjanotypowe flagi modlitewne mogą zawierać modlitwy, życzenia, przemyślenia, podziękowania lub dowolny obraz.
Na koniec miesiąca należy przygotowane flagi powiesić na sznurze niech tańczą na wietrze, sfotografować całą instalację, a następnie zamieścić zdjęcie na Instagramie (# WWCD2015).
Więcej na stronie organizatora World Cyanotype Day.

2 komentarze: